6 Mayıs 2012 Pazar

Sağlıkta Yeni Sektör

KÜRESEL ekonomik krizin başlangıcı olarak kabul edilen ABD merkezli uluslararası yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflası, dünyada finansal sistemin yeniden sorgulanır hale gelmesine neden oldu. ABD’li şirketler, özellikle de finans kuruluşları, “batmak için çok büyük” sözünün bağlayıcılığından kurtularak daha küçük ve şeffaf yapılara bürünmeye başladı. Bankacılık sektörünün kalbinin attığı ABD’deki finans kuruluşları, ekonomik toparlanmanın ardından yeniden kâr etmeye başlarken, ülkede sperm bankası da daha kârlı sektörlerden biri haline geldi.
700’ü ABD’de
Tüp bebeğin ardından, kısırlık sorununa karşı önemli bir çözüm olan sperm bankaları, küresel anlamda yıllık 5 milyar doların üzerinde bir ekonomi yarattı. Küresel sperm bankacılığının yüzde 65’ini yöneten ABD’de yaklaşık 700 sperm bankası bulunuyor. ABDGıda ve İlaç Birliği’nin verilerine göre, 1988 yılında 979 milyon dolar olan sektör, 2013 yılında 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak. Kalite standartlarına uyan sperm bankası donöründen her bir bağışta 500 dolar kazanırken, yıllık 60 bin dolarlık gelir elde edebiliyor. Sperm bankası yoluyla her yıl 100 bin çocuk dünyaya geliyor. 
İhracat da yapıyorlar
Kısırlığa bir çözüm olarak geliştirilmesine rağmen, bugün özellikle ABD gibi eşcinsel evliliklere izin verilen ülkelerde gay ya da lezbiyen ilişki yaşayanlar ve yalnız hayat süren kadınlar tarafından yoğun bir biçimde tercih edilen sperm bankaları, ABD dışındaki ülkelere sperm ihracatı da gerçekleştiriyor. ABD’deki sperm bankalarının ihraç ettiği spermlerin tamamına yakını kısırlık sorunu yaşayan aileler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca kanser hastalarının da, kemoterapi tedavisinden sonra kısır kalmaktan korktukları için spermlerini dondurarak kasalarda tuttuğu belirtiliyor. Oldukça titiz bir biçimde seçilen donörlerin, spermlerinin de kalitesi test ediliyor. ABD’li Gıda ve İlaç Birliği tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda kontrol yapılırken, sürekli donörlük yaparak para kazananların da yaşam biçimleri çok yakından takip ediliyor. Sperm bankasının müşterilerine, daha fazla alternatif sunmak adına, Japonya, Çin ve Brezilya gibi dünyanın pek çok bölgesinden donörü de portföyünde barındırıyor.
McDonald’s gibi olacak
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan dünyanın en büyük sperm bankası Cryos’un sahibi olan Ole Shoi, dünya çapında yaşanan sperm ticareti patlamasından büyük kârlar ederek, sperm bankalarının McDonald’s’ı olmayı hedefliyor. Schou, daha önce yaptığı bir açıklamada tüm dünyayı Cryos sperm bankalarıyla örgütlemek istediğini belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder